kas ir ūdenskliņģeris?

Sens mūsu tautas maizes veids, mūsdienās Latvijā nedaudz piemirsts produkts, bet citur pasaulē ļoti populārs un iecienīts vēl šo baltdien. Kurš tad nezin Ņujorkas beigeli vai Bavārijas breceli, jā tieši tā, arī mums ir sava šāda veida maizīte, ko sauc par ūdenskliņģeri.


1938. gada Dziesmusvētkos kliņģeri, jeb, kā tajā laikā teica - Kriņģeļi bija viens no speciālās bufetes galvenajiem ēdieniem!

skat. attēlu

......

Tomēr, tomēr - no Centrāleiropas ebrejiem nākusī beigeļa recepte ir tāda pati kā mūsu ūdenskliņģerim! Vēl trakāk - ar Ņujorkas beigelnīcām, kurās resno mīklas gredzenu, kas gareniski pārgriezts uz pusēm, ēd ar krējumsieru, kūpinātu lasi vai siļķi, olu, šķiņka vai tunča salātiem, nu konkurē Ņujorkas ielu tirgoņi ar preceļiem, arī kliņģeriem, nobērtiem ar sāli. Vācijā, arī Ziemeļitālijā un Dienvidfrancijā tādi pazīstami arī kā breceļi jau vairākus gadsimtus - mīklas strēmele, kam brīvos galus pārliek vienu otram krustiski pāri un pielīmē pie pašas strēmeles, veidojot ko līdzīgu neveiklam astoņniekam ar trim caurumiem (par simbolu tiek minētas arī lūgšanā saliktas rokas) (raksts no Inese Paklone, Autoru biedrības AKKA, 2005.gada 7.janvāris) ...

Mūsu komandas mērķis ir pacelt jaunā līmenī šo seno, nepelnīti piemirsto, maizītes veidu, apvienojot ar mūsdienu garšām un  ēšanas kultūras ieradumiem, un padarīt to atkal par iecienītu produktu katrā mājā un sētā!

Kliņģeri tiek cepti pēc senas, klasiskas Latviešu receptes.


0
 .